Lezecké stopky

icona-webProgram slouží pro zobrazování měřeného času ze stopek na lezecké stěně. Program je plně závislý na open hardwaru Arduino Uno. Program pouze zobrazuje údaje a reálně v něm stopky neběží! Připojení přes USB/RS232 nebo Ethernet UDP/Broadcast.

sw103

Připojte Arduino Stopky do USB (pak musíte nainstalovat ovladače USB, ke stažení níže) nebo do ethernetu (sítě/nebo wifi AP) . Spustťe program STOPKY PRO LEZENÍ WIN (ke stažení níže) jako Správce.

RunAsAdmin

V programu vyberte v případě USB správný port COM (ten se dá změnit ve Správci zařízení) nebo v případě Ethernetu/Sítě IDadres u stopek (standard je 0) a jedééém…. PS: při připojení s USB není nutný externí adapter. Stopky jsou pak napájeny z USB. Napájení je vhodné realizovat ze zdroje Třídy II s ochranou SELV!. Adapter je dobrý 7,5-9V 500mA.

Přepínač Závod/Trénink určuje startování stopek. V modu Závod funguje ovladač rozhodčího pro start a reset a dolní tlačítka kontroluji ulitý start. Start od rozhodčího spustí stopky dráhy A i B. Reset nuluje dráhu A i B. V modu trénink, dolní tlačítko při stoupnutí stopky resetuje a při odlehčení automaticky spouští stopky příslušné dráhy (dráhy jsou nezávislé).

Hardware stopek je postaven na modulech Arduino UNO a Ethernet shieldu.
Prototyp:

  Lez_Stopky        Lez_Stopky_in   zapojení

Vstupy jsou podepřeny (pull up) Rup = 2kΩ k +5V (ale stačí ty v procesoru) a mezi vstupem a GND je Zennerová dioda Dz = 5,1V (5V1).

„Čistá“ verze jen USB/COM (RS232) :

DSC_0069   DSC_0071   DSC_0072
DSC_0077  DSC_0075  DSC_0074  DSC_0073   DSC_0078   zapojení

Vstupy nejsou podepřeny (pull up) rezistory. Stačí vnitřní pull-up procesoru. Na výstupu z desky do kolíku konektoru je vložen seriový rezistor 22R a mezi kolíky (signal a GND) je vložena Zennerová dioda Dz = 5,1V (5V1). Je to, řekněme, chyba. Odpor 22R měl být mezi Z_diodou a kolíkem jako je na viz obr. níže, takto dioda schytá plný naindukovaný proud resp. náboj kabelu.  vstupy

Poznámka: Při připojení kabelu tlačítka se nabíjí parazitní kapacita kabelu. Jestliže jste měli puštěné stopky na počítači muže to způsobit falešný signál (třeba reset). Proto nepřipojujte tlačítka či rozhodčího když stopky aktivně měří (třeba trénink na dráze A).

Provedení tlačítek (horní tlačítka mají všechny šrouby zapuštěné a hrany zaoblené proti poranění):

DSC_0081 DSC_0085 DSC_0084 DSC_0082

Provedení rozhodčího (3 vodič by byl lepší :-), ale nebyl k mání):

DSC_0087

Arduino UNO s Ethernet modulem vysílá na adrese 255.255.255.255 TTL 2 a zároveň do RS232 aktuální hodnoty časových čítačů již ve formátu ASCII s přidáním stavových  informací s časovým prostřídávacím taktem 20ms kdy jsou vyslány časovač A nebo B:

AKO_00’00″000AAAAA-00
|LezecA/B|LezeK/L|ulitý_StartO/P|čas|stav_spínčeA/N|-|IDAdresa-stopek|

.
Stažení verze pro Microsoft Windows Win98…Win8.1 (XP,7,8.1 testováno):
Stopky_pro_lezeni_Win_103

Stažení mini verze pro Android 2.01 (takový pokus): Stopky_pro_lezeni_Android_100_apk

Drivers-arduino Ovladače pro USB/COM (RS232) Arduino

Stažení zdrojových kodů    Pro heslo mi napište na „kolouchp zavin atlas tečka cz“

 
Licence:
================================================================
Program  je publikován jako freeware. Můžete jej používat k nekomerčním účelům, ale vždy k účelům legálním ve schodě s dobrými mravy. Program se nesmí stát předmětem prodeje nebo součástí předmětu prodeje. To znamená, že vždy musí být vždy poskytován zdarma. Program byl psán „srdcem“ a nikoliv profesionálním programátorem, proto autor neručí za škody spojené s jeho užíváním.
================================================================